
Luento


19. Luton miesten perinnepäivä vietettiin 11.8.2025 Raja-Joosepin kentällä. Tilaisuuteen osallistui Ivalon rajajääkärikomppanian II/25 saapumiserän alokkaat kouluttajineen, Ivalon ja Inarin peruskoulun 9. luokan oppilaat opettajineen sekä 13 Luton miesten jälkipolven edustajaa, yhteensä lähes 200 henkilöä. Tilaisuuden aluksi sotilaspastori Aki Lautamo piti kenttähartauden. Lapin rajavartioston killan Ivalon osaston puheenjohtaja Olavi Akkanen kertoi Petsamon Erillisosaston eli Luton miesten sotatiestä ja Raja-Joosepin kentän historiasta. Ivalon rajavartioasema järjesti koiratoimintanäytöksen sekä rajajääkärikomppania toimintanäytöksen ja kalustoesittelyn. Lopuksi Lapin rajavartioston uusi komentaja eversti Mikko Lehmus lausui oman tervehdyksensä. Ivalon varuskunnan keittiö tarjosi maittavan kenttälounaan. Alokkaat valmistautuivat seuraavana päivänä Luttojoelta alkavaan valamarssiin. Tilailaisuudessa olivat läsnä myös Inarin kunnanvaltuuston puheenjohtaja Jari Huotari ja kunnanjohtaja Tommi Kasuri sekä Lapin rajavartioston killan puheenjohtaja Pasi Purhonen.
Tilaisuuden tiimoilta toimittaja Ville Vaarala kirjoitti Inarilaisessa 20.8.2025:
”
Inarilainen 20.8.2025
Verinen väijytys ja Olli Akkasen elämäntyö ovat molemmat oleellinen osa inarilaista historiaa
Tasan vuosi sitten pääsimme päätoimittaja Jaakko Peltomaan kanssa osallistumaan Lapin rajavartioston killan järjestämälle polkupyörämarssille. Tarkoituksena oli viedä muistolaatta ainoalle Suomen puolella olevalle sodanajan Luton miesten kenttävartiolle. Kenttävartio sijaitsi Anterijokivarressa.
Paikan päällä tutustuimme erillisosasto Petsamon taistelupaikkoihin itärajalla. Hiljaiseksihan se veti puheliaankin kaverin, kun katsoimme savusaunan rauniota, jossa aikoinaan tapahtui verinen väijytys.
Saunomassa olleet alastomat miehet joutuivat neuvostopartion tähtäimeen. Alueen puustossa on vieläkin näkyvillä luodiniskemiä, jotka ovat peräisin tuosta yli 80 vuotta sitten tapahtuneesta väijytyksestä.
Tänä vuonna ei Luton Miesten perinnepäivänä lähdetty polkupyörämarssille. Tapahtuma järjestettiin tuttuun tapaan Raja-Joosepin kentällä, ja paikalle saapui Luton miesten jälkeläisiä, Inarin ja Ivalon ysiluokkalaisia, kutsuvieraita sekä Ivalon Rajajääkärikomppanian varusmiehiä. Varusmiehet lähtivät päivän päätteeksi noin 50 kilometrin valamarssille. Aikoinaan perinnepäivän tapaamiseen tulivat myös Luton miehet eli Erillisosasto Petsamon miehet, mutta nyt kaikki heistä on jo kutsuttu viimeiseen iltahuutoon.
Tapahtumassa tahtipuikkoja heilutti Lapin rajavartioston killan Ivalon osaston puheenjohtaja Olli Akkanen. Akkanen on tottunut puhuja ja esiintyjä, joka saa yleisönsä mielenkiinnolla kuuntelemaan, että mitä hänellä on sanottavana. Se tapa, millä hän saa sekä nuoret varusmiehet että peruskoulun vanhimmat oppilaat seuraamaan esitystä ilman minkäänlaista puheensorinaa, johtuu varmaankin siitä, että Akkanen on tehnyt elämäntyönsä liikunnanopettajana Ivalossa.
Akkasen läsnäolo sai minut muistelemaan omia kouluaikojani, olihan Olli aikoinaan myös minun liikunnanopettajani. Ja voi pojat muistelen lämmöllä hänen vetämäänsä ”Ollin kerhoa”. Se oli pienelle pojalle aina viikon kohokohta.
Monet opettajat ovat ihmetelleet Akkaselle että miten ihmeessä hän ehti vetää koululaisille telinevoimistelua, kun laitteiden ja esteiden pystyttämisessä ja siivoamisessa menee jo yksi oppitunti? Mutta Akkasella oli takataskussaan kikka jos toinenkin – viisi minuuttia ennen liikuntatunnin loppua Olli vihelsi pilliin ja huusi: ”Jos sali siivotaan kahdessa minuutissa, niin loppuaika pelataan sitten sisäfutista!” Ja niin se liikuntasali tyhjeni kuin itsestään…
Liikkumisen kulttuuri oli ikäisilleni vahvasti läsnä kouluarjessa. Ala-asteella välitunnit pelattiin jalkapalloa, ja yläasteella koulupäivän jälkeen oli tarjolla Jari Korven vetämää pallokerhoa. Myös koulumatkat kannustettiin kulkemaan kauramoottorin voimin. ”