Sotilasvala Sallassa 21.08.2009
NUORET RAJAJÄÄKÄRIT !
Luton veteraanien eli Petsamon Erillisosaston -Er.Os.P:n – puolesta esitän teille Luton Miesten tervehdyksen ja lämpimät onnittelut nimityksestänne rajajääkäreiksi. Luton Miehet ovat ylpeitä siitä, että te tämän päivän Lapin turvaajat Lapin rajavartiostossa olette meidän perinnejoukko-osastomme. Toivomme, että myös te – nyt perinneketjun nuorimpina – jatkatte ja ylläpidätte sitä arvokasta tapaa miten LR:ssa on jo viiden vuosikymmenen ajan ylläpidetty veteraaniperinteitä.
Toivotamme teille onnea ja siunausta elämänne varrelle sekä rehtiä kilpailumieltä kamppailuun joukkonne parhaalle jaettavasta Luton Leukusta nro 86 sekä kunniasta kiinnittää oma nimilaatta voittajien kunniatauluun. Teillä on myös kunnia suorittaa varusmiespalveluksenne tänä Rajavartiolaitoksen 90-vuotisjuhlavuonna. Juhlavuoden kunniaksi on jo Rajakomppanian seinällä LR:n rajapartioiden mukana kiertänyt Lutonmiesten kirves ja nyt luovutamme teille tässä näkyvän, lutonmies Eero Kökkön maalaaman maisemataulun Lutolta. Taulun laatassa oleva teksti kuuluu:
”Kiitollisina Luton miesten perinnetyöhön saamastamme arvokkaasta tuesta lahjoitamme tämän Petsamon Erillisosaston Luttojoen Atslemin tukikohdan (v 1942 -44) komentopaikalta pohjoiseen avautuvaa näkymää esittävän taulun perinnejoukko-osastollemme Lapin rajavartiostolle RjK:n saapumiserä 2/2009:n valatilaisuudessa.
Sallassa elokuun 21. päivänä 2009
Luton Miehet ja tekijä Eero Kökkö”
Koska tänään vaihtuu myös Rajajääkärikomppanian päällikkö, haluan tässä yhteydessä lausua Luton miesten perinnetoimikunnan lämpimät kiitokset kapteeni Jussi-Pekka Tanniselle monivuotisesta, erinomaisesta yhteistyöstä Luton veteraanien perinteiden vaalimisessa Ivalossa. Uskon yhteistyön jatkuvan samalla, arvokkaalla tavalla myös uuden päällikön, yliluutnantti Antti Saarisen kaudella. Esitän vielä teille molemmille Luton veteraanien puolesta onnentoivotukset nimityksistänne uusiin tehtäviin.
Luton veteraani, pitkäaikainen perinnetoimikunnan puheenjohtaja, kunniarajajääkäri Jaakko Jokela, joka korkean ikänsä takia ei tänne päässyt, on useissa vastaavissa valatilaisuuden tervehdyssanoissaan siteerannut jalkaväenkenraali, Mannerheim-ristin ritari Adolf Ehrnrothin (1905-2004) viimeistä päiväkäskyä 2. D:n päällikkönä, päiväkäsky nro 2, 9. helmikuuta 1965:
– sitaatti –
”Ja lopuksi: eläköön Suomen kodeissa, myös niissä, jotka te nyt palveluksessa olevat varusmiehet aikanaan tulette perustamaan, sellainen henki, joka kunnioittaa esi-isien suorittamaa työtä, haluaa rauhan säilyvän maassamme ja koko maailmassa, mutta joka myös elävöittää koko kansan suurinta omaisuutta, vapauden ja itsenäisyyden rakkautta.”
– sitaatti päättyy –
Näin siis tuolloinen kenraaliluutnantti Adof Ehrnroth yli neljäkymmentä vuotta sitten. Suokoon hyvä Jumala, että sama henki aina eläisi nykyisten ja tulevien varusmiesten samoin kuin kaikkien suomalaisten mielessä!
Pyydän Rajajääkärikomppanian edustajia vastaanottamaan tämän taulun.
Salla 21.08.2009 Pekka Veikonpka Ruokanen